Z prośbą o udzielenie sakramentu chrztu należy zwracać się do parafii, w której mieszkają rodzice dziecka. W tym celu należy przyjść do kancelarii parafialnej w godzinach otwarcia.
Chrzest powinni zgłaszać rodzice dziecka.
W kancelarii parafialnej duszpasterz w serdecznej i taktownej rozmowie powinien poznać życie religijne środowiska, w którym będzie dziecko wychowywane, również powinien udzielić rad i potrzebnych wskazówek związanych z religijnym wychowaniem dziecka.
W celu spisania aktu chrztu, należy przedłożyć następujące dokumenty;
- metrykę urodzenia dziecka z USC,
- świadectwo sakramentu małżeństwa rodziców dziecka,
- jeżeli chrzest św. odbywa się poza parafią zamieszkania, należy przedstawić pisemną zgodę od swojego księdza proboszcza,
- jeśli kandydaci na chrzestnych pochodzą z innej parafii, przynoszą zaświadczenie od swojego proboszcza zezwalające na dopuszczenie ich do bycia chrzestnymi.
Zasadniczo sakramentu chrztu udziela się na Mszy św. o godz. 11:00 w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca oraz w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
Kim są rodzice chrzestni? Kto może nimi zostać?
Aby zostać rodzicem chrzestnym trzeba wcześniej zgłosić się do swojego proboszcza lub innego księdza do kancelarii parafialnej w celu otrzymania stosownego zaświadczenia.
Instytucja chrzestnych istnieje od samego początku istnienia Kościoła. Pierwotnie, gdy sakramentu chrztu udzielano wyłącznie osobom dorosłym, chrzestnymi byli ludzie żyjący na co dzień wiarą, którzy przed Kościołem potwierdzali, że katechumen jest godny przyjąć sakrament. Mieli oni im towarzyszyć przykładem życia religijnego, dawać wzór wiary, a gdy trzeba było także upominać. Byli oni gwarantem tego, że katechumen dobrze pozna prawdy wiary oraz wymagania moralne, jakie przed człowiekiem stawia Pan Bóg. Z czasem, gdy chrztu zaczęto udzielać małym dzieciom, rola chrzestnych także ulegała zmianie. Mieli oni stać na straży przekazu wiary oraz wychowania dziecka w wartościach ewangelicznych. Musieli więc sami być ludźmi głęboko wierzącymi oraz sumiennie praktykującymi wiarę, by te wartości przekazać swoim podopiecznym.
Obowiązkiem chrzestnych jest czuwać nad wychowaniem w wierze oraz być przykładem życia chrześcijańskiego. Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 874 wymienia wymagania, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o tę godność:
- musi być osobą wskazaną przez rodziców dziecka
- musi mieć ukończony 16 rok życia
- musi być katolikiem, przyjąć już sakrament bierzmowania oraz prowadzić życie zgodne z wiarą
- musi być wolną od wszelkich kar kościelnych
- nie może być rodzicem dziecka
Z tego też powodu nie wszyscy mogą być dopuszczeni do tej roli. Najczęstszą przyczyną odmowy jest życie niezgodne z zasadami wiary, a więc brak systematycznego praktykowania (niedzielnej Eucharystii), publiczne głoszenie poglądów sprzecznych z nauką Kościoła, nieuczęszczanie na katechezę szkolną, życie w związku niesakramentalnym (związek cywilny, konkubinat).
Chrzestny nie jest tylko przyjacielem domu, czy osobą bliską. Jest kimś więcej. Wybierając chrzestnych musimy mieć na uwadze te wymagania. Jednocześnie warto wspomnieć, że kanon 873 KKK wskazuje, że należy wybrać dwoje chrzestnych albo tylko jednego.