Opis
Szkaplerz (łac. scapulare – ramiona, plecy) jest zewnętrzną częścią stroju zakonnego w kształcie szerszego pasa z otworem na głowę, bez rękawów; okrywa barki, zwisa na piersi i plecy. W formie symbolicznej szkaplerz mogą nosić osoby świeckie lub duchowne i wówczas składa się on z dwóch brązowych kawałków materiału połączonych sznurkiem lub tasiemką.
Przednia część szkaplerza Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przedstawia Figurę z Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie. Płaszcz św. Józefa, w kolorze miodowym, oznacza Jego wyjątkową łączność z najwyższymi wartościami: odpowiedzialnością, szacunkiem, zaufaniem oraz pochodzeniem z królewskiego rodu Dawida. Kolor ten ponadto symbolizuje boskość, moc i chwałę. Pod płaszczem św. Józefa zauważamy tunikę w kolorze delikatnego fioletu, na której jest widoczne Przeczyste Serce Opiekuna Syna Bożego. Fiolet jest symbolem cierpienia, oznacza również ofiarną miłość i życie w prawdzie. Św. Józef lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko, które trzyma w dłoniach lilię, symbolizującą czystość, niewinność i pokorę. Syn Boży ubrany jest w białą szatę. Biel to obraz Boga – oznacza czystość i cnotliwość.
Święty Józef niesie całej ludzkości Zbawiciela, który ma pokonać nieprzyjaciela, ale nie siłą i orężem, lecz miłością i niewinnością. Tą „Bożą energią” uderza w smoka, symbol szatana. Św. Józef mając pod nogą demona idzie do nas jako pogromca duchów piekielnych.
Myślami biegniemy do objawień fatimskich, w których św. Józef unosi dłoń i czyni znak krzyża nad całym światem, dając nam moc błogosławieństwa w duchowej walce z mocami ciemności.
Na drugiej części brązowego materiału znajduje się Koronka do św. Józefa, w środku umieszczone symbole trzech Serc: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Niepokalanego Serca Maryi i Przeczystego Serca św. Józefa. Te Serca zjednoczone MIŁOŚCIĄ są naszą wskazówką do cnotliwego życia w pielgrzymce do domu Ojca. Szkaplerz może mieć również formę medalika.
Na prośbę parafian i pielgrzymów, w celu szerzenia kultu św. Józefa w Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa – Oblubieńca NMP, J. E. Ks. Biskup Jan Wątroba specjalnym pismem z dnia 30 stycznia 2025 r. zatwierdził Szkaplerz św. Józefa z opisanymi powyżej wizerunkami wraz z obrzędem Błogosławieństwa.
Przesłanie
Przyjmując szkaplerz nie tylko powierzamy się opiece św. Józefa, ale również wyrażamy pragnienie naśladowania jego życia. Ewangelista Mateusz mówi nam, że św. Józef był ubrany w szatę łaski. Jego uformowane sumienie czerpało moc z czystego serca poświęconego Bogu i Świętej Rodzinie. Przeczyste Serce św. Józefa, choć dotknięte skazą grzechu pierworodnego, było oczyszczone przez wiarę, która uczyniła go człowiekiem sprawiedliwym przed Bogiem.
W Kościele, obok sakramentów, umacniających wiarę i więź z Bogiem, istnieją również sakramentalia, które przez modlitwę Kościoła uzdatniają katolika do przyjęcia łaski Bożej i otwierają na współpracę z nią. Moc sakramentaliów ma źródło w wierze i modlitwie Kościoła. Do sakramentaliów należy również szkaplerz św. Józefa.
Przyjęcie szkaplerza oznacza ufne oddanie się pod szczególną opiekę św. Józefa. Wyraża również poddanie się woli Bożej w codziennym życiu na wzór św. Józefa. Natomiast wizerunek na drugim płótnie (lub na rewersie medalika) ma przypominać, że serce każdego człowieka ma być wypełnione miłością. Z jedności trzech Serc: Jezusa, Maryi i Józefa mamy czerpać wzór do budowania relacji miłości w rodzinie i z drugim człowiekiem.
Przyjęcie szkaplerza nie nakłada dodatkowych obowiązków, jest tylko zewnętrznym znakiem zawierzenia i ofiarowania się Bogu przez naśladowanie św. Józefa, a przyjmując szkaplerz człowiek podejmuje misję dawania świadectwa o Ewangelii.
Znaczenie duchowe przyjęcia szkaplerza:
- doświadczenie wstawiennictwa św. Józefa u Boga w pielęgnowaniu świętości,
- odczuwanie w sercu miłości do Boga i bliźnich na wzór Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa,
- wyrażenie nadziei na zbawienie wieczne,
- pomoc św. Józefa w walce z wrogiem naszego zbawienia – Złym Duchem,
- otrzymywanie błogosławieństwa św. Józefa w chwilach trudnych,
- wsparcie św. Józefa w budowaniu jedności z Bogiem, w rodzinie i z każdym człowiekiem,
- wyrażenie czci dla św. Józefa w naśladowaniu Jego pokory, sprawiedliwości i czystości,
- zapał w wypełnianiu obowiązków stanu,
- wzmocnienie odpowiedzialności za Kościół.
Aby otrzymać wymienione i inne łaski, należy nosić poświęcony i nałożony przez kapłana szkaplerz oraz modlić się do Boga przez wstawiennictwo św. Józefa.
Gorąco zachęca się, aby przyjęcie szkaplerza nie było czynnością formalną, ale było poprzedzone zapoznaniem się z duchowością św. Józefa. Należy przystąpić do spowiedzi świętej i przyjąć Komunię św.
W celu przyjęcia szkaplerza zapraszamy do Diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie.
Jeśli szkaplerz uległby zniszczeniu lub uszkodzeniu, można go zastąpić nowym, nakładając go sobie samemu na szyję, uprzednio poświęcając go, już bez uroczystej formy nałożenia.
Obrzęd przyjęcia szkaplerza
Po odmówieniu Litanii do św. Józefa, następuje poświęcenie szkaplerza:
K. † Wspomożenie nasze w imieniu Pana.
W. Który stworzył niebo i ziemię.
K. Panie, Boże Wszechmogący, Ojcze miłosierdzia i wszelkiej pociechy, dopełnij uświęcenia naszego w bojaźni Twojej i racz † pobłogosławić ten szkaplerz ustanowiony na cześć świętego Józefa – Opiekuna Kościoła Świętego aby ci, którzy będą go pobożnie nosić, przez łaskę Twojego Syna Jezusa Chrystusa i orędownictwo Najświętszej Maryi Panny, zostali ochronieni od wszelkiego zła doczesnego i wiecznego oraz dostąpili wszystkich obietnic Twoich. Przez Chrystusa Pana naszego.
W. Amen.
Następnie, kapłan nakładając szkaplerz, mówi:
W ZJEDNOCZENIU MIŁOŚCI SERC JEZUSA, MARYI I JÓZEFA OFIAROWANEJ ŚWIATU PRZYJMIJ TEN SZKAPLERZ ŚWIĘTEGO JÓZEFA NA CHWAŁĘ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ.
AMEN.
Na zakończenie, kapłan modli się nad wszystkimi:
K. Módlmy się.
Przybądź, o Panie, na pokorne modlitwy nasze i racz tak † pobłogosławić tych wszystkich, którym w Imię Twoje nałożyliśmy szkaplerz święty, aby współdziałając z łaską Twoją, pod opieką świętego Józefa – Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, osiągnęli życie wieczne. Przez Chrystusa Pana naszego.
W. Amen.
Błogosławieństwo
K. Pan z wami.
W. I z duchem twoim.
K. Bóg Ojciec, który was zgromadził dla oddania czci świętemu Józefowi – Patronowi Kościoła, niech was otoczy swoją opieką * i zachowa was w pokoju.
W. Amen.
K. Jezus Chrystus, który ukazał w świętym Józefie – Oblubieńcu Najświętszej Maryi Panny moc swojej łaski * niech was uczyni wiernymi świadkami Ewangelii.
W. Amen.
K. Duch Święty, który prowadził świętego Józefa drogą wiary do niebieskiej ojczyzny, * niech was obdarzy swoimi darami.
W. Amen.
K. Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, * Ojciec i Syn, † i Duch Święty.
W. Amen.